Eesti Tsiviilalliansi seni edukalt lõppenud kohtuvaidlused

Eesti Tsiviilallianss on alates 2021. aasta algusest kohtutes edukalt vaidlustanud kogunemisvabaduse piiranguid ja seisnud meie kõigi kõige olulisema õiguse ehk sõnavabaduse eest. Allolevast saate detailse ülevaate senistest kõige olulisematest kohtuvõitudest ja milline on nende mõju Eesti kui õigusriigi tulevikule.

Väärteomenetlus KarS § 2641 järgi (4-21-2816)

Selles asjas karistati  2021.a. aprillis meeleavaldustel osalenud ja seal teisigi isikuid osalema kutsunud isikut kui „avaliku koosoleku organiseerijat“ „avaliku koosoleku nõuete rikkumise“ eest.

Sellise karistusotsuse jõusse jäämisel ja selle pretsedendiks kujunemisel oleks olnud halvav mõju kogunemisvabadusele, kuna edaspidi oleks saanud iga spontaansel avalikul koosolekul osalenud isiku, kes seal olles ka teistele osalemiseks üleskutseid teeb, tembeldada selle koosoleku organiseerijaks ning karistada teda koosoleku korraldamisega seotud nõuete rikkumise eest. Maakohus rahuldas väärteootsuse peale esitatud kaebuse ning PPA otsuse peale kassatsiooni ei esitanud.

Väärteomenetlus KarS § 275 lg 1 järgi (4-21-2813)

Selles asjas karistati 2021.a. aprillis meeleavaldusele PPA kui organisatsiooni suhtes kriitilise plakatiga tulnud isikut „avaliku korda kaitsva võimuesindaja solvamise eest seoses tema ametikohustuste täitmisega“. Teisisõnu püüti kasutati paragrahvi, mille eesmärgiks on füüsilisest isikutest korrakaitsjate kaitsmine, PPA-d kui organisatsiooni puudutava kriitika mahasurumiseks.

Sellise karistusotsuse jõusse jäämisel ja selle pretsedendiks kujunemisel oleks olnud äärmiselt negatiivne mõju sõnavabadusele, kuna igasugune pisut lahtisema tekstiga kriitika jõustruktuuride suhtes oleks võinud muutuda karistatavaks. Maakohus rahuldas väärteootsuse peale esitatud kaebuse ning PPA otsuse peale kassatsiooni ei esitanud.

2022.a veebruarikuu seisuga on Eesti Tsiviilalliansi kaasrahastusel kohtutesse jõudnud 41 kohtuasja, mille osas ei ole Eesti kohtud veel otsuseid langetanud.

Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on print
Print

NB! Meie kodulehe viited on Facebooki poolt blokeeritud. Kopeeri lehe aadress ja jaga oma sõbraga Messengeris.